İlhami Yıldırım Web Sitesine Hoşgeldiniz...

TRT 6. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Gerçekleşti

TRT tarafından düzenlenen “6. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı” 1-2 Kasım tarihlerinde Grand Cevahir Hotel ve Kongre Merkezi’nde, İstanbul Kızılay Şube Başkanı İlhami Yıldırım’ın Kızılay özel sunumları ile gerçekleşti.

TRT’nin gelenekselleşen Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı bu yıl 6.sını “Çocuk Medyasında Çoğulculuk, Entegrasyon ve Temsil: Sorunlar ve İmkanlar” başlığı ile gerçekleştirdi. Türk Kızılayı İstanbul Şube Başkanı İlhami Yıldırım, "Türk Kızılayı'nın Mülteci Çocuklar için Psiko-Sosyal Destekli Adaptasyon Çalışmaları; İletişim ve Medya Kullanımı" konulu sunumu ile uluslararası nitelikte katılımcılara bilgi verdi.

Yıldırım, konferans sırasında gerçekleştirdiği sunumda, “Türk Kızılayı, dünyanın neresinde olursa olsun adeta acil durumlar için kırmızı buton durumundadır. Bu çerçevede Suriyeli sığınmacılara duyarsız kalmamız Kızılay olarak imkansızdı. Suriyeli çocukları kamplarda eğitmeye, eğlendirmeye ve tüm bunları yaparken iletişimin gücünü kullanmaya ve medyadan faydalanmaya çalışıyoruz. Burada ise çocuk medyası ile ilgilenenler ve içerik üreticileri olarak sizden destek bekliyor ve bu çocuklarımızın kendilerini bulacağı, kendileri ile özdeşleşeceği, çoğulcu bakış açısıyla işlenmiş medya içeriklerinin hem yerelde hem de küresel anlamda asıl bütünleştirici dili inşa edeceğine inanıyorum." İfadelerini kullandı.

 

Çocuklar Dair Her şey Hassasiyet ve Sorumluluk Gerektiriyor

 

Yıldırım, hassasiyet ve sorumluluk bilinci gerektiren bir alanda, hem de uluslararası nitelikte bir konferans düzenlediği için TRT'ye ve özelde TRT Çocuk Kanalı'na teşekkür etti. Taktir edersiniz ki, çocuklara dair her şey, her alan sorumluluk ve hassasiyet gerektirmekte.

Suriyeli sığınmacılara aş, ekmek, barınak vermenin yeterli olup olmadığı sorusunu hatırlatan Yıldırım, "Elbette bugün burada konu başlığımız ve benim başlığım gereği, çocuk medyası ve özelinde Suriyeli çocukların entegrasyon süreci örneği üzerinden konuşacağım. Ancak şunun farkında olmamız lazım; siz medya sektöründen olanlar ve içerik üreticiler olarak göreviniz büyük ve sorumluluk, hassasiyet gerektiriyor." dedi.

Yıldırım, Kızılay olarak ilk günden beri Suriyeli çocuklar ile iç içe, el ele olunduğunu vurgulayarak, onlarla ağladıklarını ve güldüklerini anlattı. Türk Kızılayı olarak Suriyeli çocukları kamplarda eğitmeye, eğlendirmeye ve tüm bunları yaparken iletişimin gücünü kullanmaya ve medyadan faydalanmaya çalıştıklarını söyledi.

Atölye çalışmaları, drama kursları, sinema, çizgi film ve belgesel gösterimleri gerçekleştirdiklerini anlatan Yıldırım, "Burada ise çocuk medyası ile ilgilenenler ve içerik üreticileri olarak sizden destek bekliyor ve bu çocuklarımızın kendilerini bulacağı, kendileri ile özdeşleşeceği, çoğulcu bakış açısıyla işlenmiş medya içeriklerinin hem yerelde hem de küresel anlamda asıl bütünleştirici dili inşa edeceğine inanıyorum." dedi.

 

Türk Kızılayı – UNICEF Ortak Çalışmaları Anlatıldı 

 

Türk Kızılayı olarak Suriye ile ilgili 2013'ten bu yana UNICEF ile gerçekleştirilen çalışmalara da değinen Yıldırım, şu bilgileri paylaştı: "Birleşmiş Milletler ve Türk Kızılayı arasında Mayıs 2013'te imzalanan iş birliği anlaşması çerçevesinde 'Türkiye'deki Suriyeli Çocukların Desteklenmesi Projesi' hayata geçirildi. 2017 itibarıyla program, Türk Kızılayı Göç ve Mülteci Hizmetleri Müdürlüğü'ne bağlı olarak Çocuk Programları Koordinatörlüğü altında 'Suriye Acil Durum Müdahalesi Kapsamında Psiko-sosyal Destek Programı' olarak devam ediyor.

Programın amacı; okul çağındaki ihtiyaç sahibi Suriyeli çocukların ve gençlerin daha fazla desteklenmesine ve topluma adaptasyon sürecine katkıda bulunmak, çocukları yaşamış oldukları travma ve savaş psikolojisinden uzaklaştırmak, kendi sosyo-politik şartlarının üstesinden gelecek iletişim yöntemleri ile tanıştırmak, çocukların eğitici faaliyetlerini ve katılımlarını medya kullanımı ile desteklemek, kendi yetenekleri doğrultusunda desteklenerek gelişmelerini sağlamak. Kültürlerarası öğrenme deneyimi yaşayan çocukların yaşadıkları toplum ile sosyal adaptasyon anlamında birçok konuda bilgilendirilmesi amaçlanıyor." Şeklinde ifade edildi.


TRT 6. Uluslararası Çocuk Medyası Konferansı Gerçekleşti